לתיאום פגישת יעוץ
עם יועץ מס מומחה

פתיחת עוסק פטור

עסק אשר מחזור עסקיו השנתי אינו עולה על 107,692 ₪ בשנת 2023, ושהוא אינו במקצוע שחייב להיות עוסק מורשה, יתנהל על פי דין כעוסק פטור. בעת פתיחת עוסק פטור אין חובה בתשלום מע"מ על עסקאותיו, ומטבע הדברים, הוא גם אינו מחייב את לקוחותיו בתשלומי מע"מ. יחד עם זאת, אם בתום שנת המס יסתבר כי הנישום עבר את התקרה המצוינת לעיל, אזי, רשויות המס יחשיבוהו בתור עוסק מורשה.


לקראת פתיחת עוסק פטור נדרש לפתוח תיק במע"מ באמצעות טופס 821, בצירוף מסמכים אישיים הנוגעים לבעל העסק ולמהות העסק. לאחר תהליך הרישום במע"מ, נדרש לבצע רישום במס הכנסה. לשם כך, יש להמציא אישור על פתיחת תיק במע"מ ולמלא טופס 5329. באופן בלתי נמנע, במהלך פתיחת עוסק פטור נדרש להירשם גם לביטוח לאומי. הרישום נעשה באמצעות טופס 6101 או על-ידי מייצג שיעשה זאת עבורכם באופן מקוון.


בהתייחסותי לעוסק מורשה, ציינתי כי הוא אמור ליהנות מהטבות מסוימות, שאין ביכולתו של מי שבחר בפתיחת עוסק פטור ליהנות מהן. אחת מהפעולות העיקריות שאינה נזקפת לזכותו של העוסק הפטור היא היכולת לבצע קיזוזי מע"מ עבור התשומות הנרכשות לטובת הפעלת העסק ולניהולו השוטף.


משרד חשבונאות מנטו מוכר היטב על ידי הרשויות שצוינו כגורם המייצג נאמנה לקוחות רבים. אנו מקדישים תשומת לב רבה לבעלי יוזמה שהחליטו להתחיל את התנהלותם העסקית באמצעות פתיחת עוסק פטור.
אני מזמין אתכם לפנות אליי, ואשמח להציג בפניכם, בהרחבת יתר, הודות שיטת הניהול שהיא המתאימה והמועדפת ביותר.

 


 לחצו כאן עכשיו והרשמו לניוזלטר הנהלת חשבונות 

1. מאת: תהילה

שלום, רציתי לשאול אם אפשר לפתוח עוסק פטור עם צ'ק מבוטל של החשבון שלי ושל בעלי ואחר כך לבוא לשנות את הפרטים כשאפתח חשבון רק לעסק?

2. מאת: mento

תשובה: ראשית אין שום חובה לעדכן חשבון בנק לעוסק פטור מאחר ועוסק פטור איננו מקבל החזרים ממע"מ, יחד עם זאת אם החלטת לעשות חשבון עסקי אין שום בעיה להודיע בכל עת על שינוי החשבון

3. מאת: רחלי

האם סופר סת"ם, נחשב למקצוע חופשי, או שהוא יכול לפתוח תיק עוסק פטור? האם הוצאת ספרים,יכול להיות עוסק פטור? (במידה ואינו עובר את רף ההכנסה הקבוע). תודה מראש.

4. מאת: mento

תשובה: ישנם מקצועות שאינם יכולים להיות עוסק פטור, ביניהם כתיבה או עריכה.

5. מאת: איציק

שלום רב תודה על הכתבה המעניינת לא הייתה התייחסות מה קורה במקרה של הכנסות מעבר לתקרה . מעבר לעוסק מורשה אומר תשלום מע"מ על ההכנסות שהיו בשנת המס ? למרות שבפועל לא גביתי ?

6. מאת: mento

תשובה: מעבר מעבר לתקרה יגרור תשלום מע"מ רק על החלק שמעבר לתקרה, לפיכך ע"י הודעה ברגע חצית התקרה תמנע מגביה ללא מע"מ שכן בעת חצית התקרה תוכל להפוך לעוסק מורשה באופן מידי

7. מאת: debi

האתר שלכם אכן מאוד יעיל ואשמח אם תואילו לענות לשאלותי שלהלן : הספק אותו ברצוני לייצג בארץ העביר לי טפסים למילוי - בשלב זה בכוונתי לפתוח עוסק פטור . איך אגדיר לו באנגלית את המינוח הנכון. שאלה שנייה - האם מס. העוסק פטור - בוודאות יהיה מס. תעודת הזהות שלי במידה ואחליט על כך???

8. מאת: mento

תשובה: 1. Exempt dealer וכן מספר העוסק פטור יהיה מספר הת.ז. שלך

9. מאת: אורלי

האם עורכת לשון יכולה להיות עוסק פטור? מדובר על הכנסה מדי פעם נוסף על עבודה כשכירה. לרוב מול אנשים פרטיים שמוציאים ספר זיכרונות וכד' לא מגיעה לסכומים גדולים ולא רצוף.

11. מאת: אלי

בכוונתי לפתוח עסק בתחום ייעוץ ספציפי שאינו מוגדר ברשימת המקצועות שאין לפתוח בגינן עוסק פטור . רו"ח שאתו התייעצתי אמר לי שניתן לפתוח. במשרדי מע"מ נאמר לי שלא ניתן. השאלה היא האם חובה להגדיר את העיסוק או שניתן לדווח "לעסוק בכל עיסוק" כפי שרבים מדווחים בעת פתיחת חברה בע"מ

12. מאת: mento

תשובה: במע"מ חובה להגדיר תחום העיסוק וברשימת המקצועות שלא ניתן להיות עוסק פטור כתוב בין השאר יועץ לארגון, יועץ לניהול. רואה החשבון יכול אולי היה לפתור לך את הבעיה לאחר שפנית למע"מ בעצמך כנראה שכבר לא תזכה להיות עוסק פטור. לעסוק בכל עיסוק כחברה זאת הגדרה ברשם החברות לא במע"מ

13. מאת: nana

שלום רב! רציתי לשאול אם אני פתחתי עוסק פטור ועקב שינויים בחיים אני רוצה לסגור תיק לאחר שלושה חודשים של פעילות . אם אצטרך להגיש דוח שנתי ?

14. מאת: mento

תשובה: בעקרון ברגע שנפתח עסק חלה חובה להגשת דוח שנתי, יחד עם זאת במידה ולא הייתה שום פעילות בעסק והמחזור המדווח למע"מ בעת סגירת העסק הוא אפס ניתן לפנות לפקיד השומה ולנסות לבטל את הדרישה לדוח השנתי וזה נתון לשיקול דעתו בהתאם לנסיבות

15. מאת: שרית

שלום, פתחתי גן לפני חצי שנה האם אני יכול לפתוח עוסק פטור ותיק במס הכנסה רטרואקטיבי? תודה מראש

16. מאת: mento

תשובה: את התיקים צריך לפתוח לפני התחלת הפעילות. במס הכנסה יפתחו לך גם רטרואקטיבית אבל במ"מ זה קצת בעיה ואת נמצאת בסיכון של פסילת ספרים על ניהול עסק ללא רישום' וכן סיכון לאישום פלילי

17. מאת: שי

אם אפשר להוציא קבלה על שנת 2017 אחרי שכבר הוצאתי קבלות על 2018 פשוט שכחתי והלוקח מבקש מה עושים

18. מאת: mento

תשובה: אם נתגלתה טעות ברישום יש לתקנה ולהגיש דוחות מתקנים בהתאם

19. מאת: בן יעקב

מחבר ספר תורני, שהוא עובד כשכיר,האם יכול לפתוח עוסק פטור בכדי לשווק את ספרו. והאם כשהוא מחלק עותקים מהספר לידידיו, היאך הוא מתנהל מול הרישום בספרים. מוציא קבלה 0 או מכין רשימת ספרים שחילק. ובכלל למה שיאמינו לו רשות המיסים שחילק ספרים, אולי מכר בלי לדווח?

20. מאת: mento

תשובה: כן יכול לפתוח עוסק פטור. בגין כל ספר שנותן מתנה ירשום קבלה בערך שווי המכירה/ שווי שוק של ספר זה גם אם לא קיבל כסף, הקבלה תרשם לכבוד עצמו כאילו קנה מעצמו/מעסקו ואז נתן מתנה

21. מאת: בני

היי רציתי לשאול במקרה שפתחתי עסק שנה שעברה וסגרתי אותו בתחילה השנה הזאת עכשיו אני רוצה לפתוח שוב האם זה פתיחת עסק חדש לכל דבר או שזה יפתח לי כביכול את העסק מחדש

22. מאת: mento

תשובה: זה פתיחת עסק חדש, יתכן ובמס הכנסה טרם סגרו את התיק אך במעמ ובביטוח לאומי זה לבטח פתיחת תיק חדש

23. מאת: גבי

אני שכיר וכותב ספר שמיועד להימכר, האם אוכל לפתוח עוסק פטור ולא עוסק מורשה ?

24. מאת: mento

תשובה: כן, יתכן ותתקל בבעיה מול תחנת המע"מ ויהיה צורך לשכנע אותם שניתן, אבל בסופו של דבר זה אפשרי

25. מאת: MIRI

הי ! יש לי עסק פטור והייתי צריכה לתת למישהו קבלה וכתבתי אותה שזה יההי לי מוכן מתי שהוא יעביר לי את הכסף ולבנתיים כתבתי קבלה נוספ ת למישהו אחר הקבלה הראשונה בסוף לא יצאה לפועל זה אומר שיש לי קבלה רשומה נגיד קבלה מספר 2 שלא נתתי אבל המשכתי הלאה לקבלה מספר 3 מה אני עושה עם 2?

26. מאת: mento

תשובה: את משדכת את המקור להעתקים ועושה קרוס עליה ורושמת מבוטל