לתיאום פגישת יעוץ
עם יועץ מס מומחה

פתיחת עוסק מורשה

לשם פתיחת עוסק מורשה,יש לקחת בחשבון פעילות עסקית שההיקף הפיננסי השנתי שלה הינו מעל לסכום של 99,006 ₪ על פי דין של רשויות המס. ישנם פעילויות עסקיות שגם מתחת לתקרה זו חייבים, בתנאים מסוימים,להתנהל כמורשים. חשוב להיות מודע לעובדה, שגם אם בעת פתיחת עוסק מורשה לא צפויה הכנסה גבוהה, בעיקר בהתחלה, יתכן שבכל זאת יהיה עדיף להירשם כעוסק מורשה. לדוגמא, במקרה של השקעות כבדות בבניית העסק וברכישת ציוד, לא נוכל לקבל את התשומות עליהם בהיות העסק פטור, אלא אך ורק בתנאים של התנהלות כעוסק מורשה.


עם פתיחת עוסק מורשה, על בעל העסק להעביר למשרדי המע"מ, מידי חודש או חודשיים (כתלות בגובה ההכנסות) דיווח על מצב ניהול החשבונות. בכדי לפעול כעוסק מורשה, אזי, להבדיל מעוסק פטור, נהייה מחויבים, בראש ובראשונה, לפתוח תיק במע"מ. בנוסף, נידרש לבצע רישום גם במס הכנסה ובביטוח לאומי. הרישום במע"מ נעשה באמצעות טופס 821, בצירוף מסמכים אישיים הנוגעים לבעל העסק ולמהות העסק. הרישום במס הכנסה, פירושו, פתיחת תיק של עצמאי, מורשה או אפילו פטור, והוא צריך להתבצע מייד לאחר קבלת תעודת עוסק מורשה, בעת שהסדרנו את מה שנדרש לעוסק מורשה במע"מ. לשם כך, יש להמציא אישור על פתיחת תיק במע"מ ולמלא טופס 5329. הרישום לביטוח לאומי נעשה באמצעות טופס 6101 או דרך מייצג באופן מקוון. ככלל, ניתן להירשם כעצמאי או כמי שאינו עונה להגדרת עצמאי בביטוח הלאומי.


אומנם, פתיחת עוסק מורשה מצריכה אופרציה, שעל פניו נראה שהיא גדושה בביורוקרטיה ובמסע דילוגים בין רשויות המס, ביטוח לאומי ואף הרשות המקומית. יחד עם זאת, לפתיחת עוסק מורשה ישנם יתרונות בולטים ששכרם יבוא לידי ביטוי במשך הזמן. משרד חשבונאות מנטו מוכר היטב על ידי הרשויות שצוינו כגורם המייצג נאמנה לקוחות רבים. אם הנכם עומדים לקראת פתיחת עוסק מורשה, תפנו אלינו ונשמח להציג בפניכם, ביתר פירוט, את דרך ההתנהלות החשבונאית שהיא המתאימה והמועדפת ביותר לעסק שלכם. מומלץ גם לקרוא את מדריך מע"מ לעוסק החדש של רשות המיסים 

לחצו כאן עכשיו והרשמו לניוזלטר הנהלת חשבונות 

1. מאת: יוסי

אני בעל שליטה בחברה בע״מ. מסתמן שעדיף לי לפתוח עוסק מורשה. האם ישנם חסרונות מהותיים בפתיחת עוסק מורשה במהלך שנת המס שבעטיים רצוי לדחות את המעבר ל-2018?

2. מאת: mento

תשובה: באופן עקרוני התשובה היא שאין סיבה שלא לפתוח עוסק מורשה באופן מידי, אך כמובן יש צורך לבחון דברים ברמה הפרטנית כמו למשל האם לחברה בע"מ יש שקים דחויים ותהיה חייב להמשיך להפעיל אותה במקביל