לתיאום פגישת יעוץ
עם יועץ מס מומחה

דף הבית » עוסק מורשה

עוסק מורשה

בעל עסק עצמאי

האם הינכם מתלבטים בהתנהלות העסקית שלכם- עוסק מורשה או חברה?
הסבירו לכם בצורה יסודית מהם ההבדלים המשמעותיים בין שתי האופציות?
איזו שיטת התנהלות מאפשרת ליהנות באופן מרבי מקיזוזי מע"מ?
האם אפשר לעבור מעוסק פטור לעוסק מורשה ולהיפך ?

פנו לחברת מנטו ותחסכו כספים רבים הודות לקבלת החלטות נבונה שתתאים לפרופיל העסקי שלכם! פעילות עסקית תקינה היא תנאי הכרחי בסיסי להתפתחות עסקית מניבה ומוצלחת!

  • טיפול בכל תחומי ניהול החשבונות של עוסק מורשה
  • הנחייה מקצועית למילוי כל הדרישות לפתיחת עוסק מורשה
  • הכנת דוחות שנתיים לרשויות- מס הכנסה ומס ערך מוסף
  • היערכות לקראת העסקת עובדים תחת עוסק מורשה

אנו, בחברת מנטו, מייצגים עוסקים מורשים ושומרים על האינטרסים שלהם מול הרשויות. ליווי מקצועי עם יד על הדופק, פירושו חיסכון כספי של אלפי שקלים! תנו לחברת מנטו לעשות בשבילכם את העבודה!

 

עוסק מורשה או חברה
 

הצצה חטופה במידע שהצגנו תחת הפרק עוסק פטור תוכל לספק תשובה לשאלת הכוון העסקי שלכם ,משמע – האם תוכלו לפעול במסגרת של עוסק פטור?  במידה והנכם מכוונים גבוה מכך, קרוב לוודאי שההתלבטות היותר רלבנטית עבורכם הינה בין התנהלות כעוסק מורשה לבין התנהלות תחת מעמד של חברה בע"מ.


עוסק מורשה, להבדיל מחברה בע"מ, מנוהל כאשר בתיק העוסק מורשה העסק שייך באופן מוחלט לבעל העסק והוא מנוהל באחריותו הישירה. בחברה בע"מ, האחריות חלה על החברה ולא על בעליה או על מחזיקי המניות. ניהול עוסק מורשה באופן מושכל יאפשר לנצל היטב את היתרונות משיטת ניהול זו. עוסק מורשה רשאי להוציא חשבוניות מס על עסקאותיו ולקבל החזר מע"מ על הוצאות לצורך תפעול העסק. על העוסק המורשה לדווח על הכנסותיו והוצאותיו למע"מ ולמס הכנסה מדי חודש-חודשיים, בהתאם לתקופת הדיווח שנקבעה לו.


בהתייחסות קצרה ליתרונותיו ולחסרונותיו של עוסק מורשה, הרי שהיתרון הבולט, כאמור, הוא היכולת לקזז את המע"מ, וכאן ראוי לציין כי עסקאות שיהיו בשיעור מע"מ אפס עדיין יאפשרו לכם ליהנות מהחזרי מע"מ. מעבר לכך, להבדיל ממה שנטען לגבי עוסק פטור, התדמית העסקית של עוסק מורשה תזכה להיענות הרבה יותר חיובית, ובתוך כך, סביר להניח שפוטנציאל ההתקשרות העסקית יהיה גבוה יותר.


החסרונות יבואו לידי ביטוי בחובת הדיווח לרשויות, תמחור נושא מע"מ (למרות שקיזוזי מע"מ מאזנים זאת) ועלויות תפעוליות לצורך ניהול החשבונות יהיו גבוהות בהשוואה לעוסק פטור, אך פחותים באופן משמעותי בהשוואה לחברה.
על מנת לפעול באופן הגיוני ושקול, נכון יהיה לטעון שכל עוד היקף הפעילות העסקית שלכם גבוה מהתקרה המוגדרת לעוסק פטור, אך עם זאת, עדיין קטן, אין כל הצדקה לשקול בשלב זה מעבר ממעמד של עוסק מורשה להתנהלות כחברה.

 

לחצו כאן עכשיו והרשמו לניוזלטר הנהלת חשבונות 

 

1. מאת: הא

שלום אני פותח משרד סוכן ביטוח ,האם חייב בפתיחת תיק עוסק אורשה ? ואם כן האם אני יכול לעבוד עבודה נוספת?

2. מאת: mento

תשובה: אכן סוכן ביטוח חייב להרשם כעוסק מורשה. אין שום בעיה שתהיה גם שכיר במקביל

3. מאת: הא

תודה רבה עזרת לי מאוד

4. מאת: מיכאל

שלום, אני שוקל לפתוח עוסק מורשה. נניח אני מקבל עמלה אלף שח פלוס מעמ. מתוך 1,170 שח סך של 170 משולם למעמ, והאלף הנותרים הם הכנסה החייבת שלי עליה אני משלם מס הכנסה ? נניח מדרגת מס הכנסה שלי 20 אחוז, אז מתוך 1,170 ש"ח ישאר לי רק 800 ? תודה.

5. מאת: mento

תשובה: נכון, אם מדרגת המס שלך במשכורת הגיעה ל-20% אז אכן על הכנסתך מהעסק תשלם 20% כפי שתיארת, כמובן שבמידה ויש לך הוצאות אז הם יקטינו את ההכנסה החייבת למשל אם יש 100 ש"ח הוצאות אז תשלם מס הכנסה רק על 700. כמו כן יהיה עליך לשלם גם ביטוח לאומי 18%

6. מאת: אבי

שלום, אני עוסק מורשה והשנה אשהה בחו"ל במשך חצי שנה לפחות. לקוחותי ישארו בארץ. הכנסותי בשנתיים האחרונות 120K ש"ח בכל שנה אך אני צופה ירידה בהכנסות בשנה הקרובה למתחת ל-100K ש"ח. רציתי לדעת האם אני יכול לשנות סטטוס לעוסק פטור? תודה

7. מאת: mento

תשובה: בכדי להפוך לעוסק פטור הדרישה היא כי במשך שנתיים מחזורך יהיה נמוך מתקרת המחזור של עוסק פטור

8. מאת: ררררר

אני עוסק פטור 20 שנה בתחום הדרכה. כידוע,תיירות נכנסת פטורה ממע"מ. יש לי כרגע תיירים שרוצים שאארגן להם טיול שכולל לינות והדרכה, סה"כ העלויות הן בערך 100,000שח זו עיסקה חד פעמית, וכל השנים לא התקרבתי לתקרת הזכוכית, מהי הדרך להציג זאת כעיסקה חד פעמית ולהמנע ממעבר למורשה?

9. מאת: mento

תשובה: מבלי להכנס לסוגיה על האם תיירות נכנסת אכן עסקה פטורה ממע"מ. מה שאתה מבקש לבצע הוא בעייתי, ואולי הדרך הנכונה היא לשתף פעולה עם איזה סוכנות תיירות, שתגבה את התשלום ותעזור בביצוע ההזמנה ותשלם לך את חלקך בתלוש שכר

10. מאת: אור

שלום,אני עובדת עוסק מורשה כתופרת,כמו כן אני מעבירה קורסי תפירה. היום אני בשמירת הריון אך יש לי עבודות תפירה שעלי לסיים. אם אני נותנת לתלמידה שלי לתפור חלק מעבודות התפירה ואני משלמת לה, איך אני יכולה להכיר בהוצאה הזו? אין לה תיק במ"ה/מעמ.

11. מאת: mento

תשובה: אם לעובדת אין תיק אז יהיה עליך לפתוח תיק ניכויים ולדווח לה על תלוש שכר שתכיני לה כשכירה

12. מאת: אור

תודה על התשובה המהירה. רציתי לדעת האם גם אם זה חד פעמי (אני צריכה ללדת אוטוטו) אני צריכה בשביל זה לפתוח תיק ניכויים? אין דרך אחרת לעשות זאת? שמעתי שיש דבר כזה שנקרא חשבונית עצמית האם מותר לעשות את זה גם בצורה כזו או שזה על הוצ' מסויימות?

13. מאת: mento

תשובה: אין דרך אחרת למעט שהעובדת תפתח תיק

14. מאת: אור

שאלה נוספת: למשכיר שלי יש 5% ניכוי מס במקור ושלחו לי פנקס ניכויים.רציתי לדעת האם מעכשיו אני אצטרך לבדוק לכל מי שאני משלמת אם יש לו ניכוי ולהכניס את זה לטופס או שאני יכולה להכניס לתשלומים רק למי שאני מנכה? אני חייבת לנכות לכל ספק גם אם אני משלמת בכ.א.?

15. מאת: mento

תשובה: ניכוי במקור מתבצע לפי סוג התשלום, מי המשלם ומי המקבל ולכל סוג של תשלום יש הגדרות שונות לניכוי במקור וברוב המקרים עסקים קטנים אינם חייבים לנכות במקור, אבל ישנם חריגים ואחד מהם זה תשלום שכר דירה ועל כך עליך לדווח

16. מאת: אור

תודה על המענה המקצועי. אם יש לי גם יועץ עסקי שגם לו אני צריכה לנכות במקור האם אני צריכה לנכות גם לו. או שאני אנכה רק על השכ"ד.

17. מאת: mento

תשובה: זה דבר שדורש בדיקה בהתאם לנתוני העסק, סוג התשלום וזה דורש בחינה מעמיקה ויעוץ ספציפי לנתונים הספציפים של כל מקרה ומקרה

18. מאת: אור

תודה רבה רבה

19. מאת: רות

שלום רציתי בבקשה לשאול מהו שיעור הפחת שניתן לדרוש על תאורה למשרד? תודה רבה.

20. מאת: mento

תשובה: 10%

21. מאת: גיל

הי , אני מובטל ויש לי זכאות לדמי אבטלה עד יולי. בפברואר אני מתכוון לפתוח עסק עצמאי וצפי הכנסותיו ראשונות הוא באוגוסט-ספטמבר. האם הכנסות שיתקבלו מאוגוסט ואילך יקוזזו ע"י ביטוח לאומי כנגד דמי אבטלה שהתקבלו עד יולי ? תודה

22. מאת: mento

תשובה: ההכנסה של עצמאי בביטוח הלאומי מתחלקת על פני כל החודשים שהינו עצמאי בשנת המס כך שגם אם ההכנסה הראשונה שלך תהיה בדצמבר היא תחולק שווה בשווה לכל אחד מהחודשים מרגע פתיחת התיק. וסכום ההכנסה החודשית כעצמאי יקוזז מהאבטלה

23. מאת: אלון

רונלד שלום, אני סיימתי עבודה כשכיר ,מקבל דמי אבטלה ומתכנן לפתוח עסק. באתר ביטוח לאומי כתוב שאם היו לי הכנסות בתקופה שבה קיבלתי דמי אבטלה , יבוצע קיזוז בינהם לאחר קבלת שומה. שהם כותבים קיזוז הכנסה הם מתכוונים להכנסה לפני ניכוי הוצאות או לרווח ?

24. מאת: mento

תשובה: מתייחס לרווח הנקי, להכנסה החייבת במס

25. מאת: אלון

רולנד שלום, שאלה נוספת: הוצאות הקמת חנות באמזון הם הוצאות שניתן להכיר בהם מייד או שמכירים בהוצאה על פני כמה שנים ? אם על פני כמה שנים , כמה שנים ?

26. מאת: mento

תשובה: הוצאות הקמת חנות באמזון אני מניח שזה בדומה להקמת אתר אינטרנט וניתן יהיה לדרוש פחת במשך 3 שנים

27. מאת: gilad

שלום, ראשית תודה על המענה המקצועי יישר כח. יש לי שאלת המשך לעניין חנות מקוונת באינרטנט, האם ההכנסות חייבות במעמ ? אציין שהסחורה והמכירות הן בחו"ל ואני מניח שחלק קטן מההכנסות הוא ממכירת לישראלים.

28. מאת: mento

תשובה: אם רכישת הסחורה היא בחו"ל והמכירה של הסחורה היא בחו"ל וכלום לא עובר בארץ אז אין צורך בכלל להרשם כעוסק במע"מ, לעומת זאת אם יש מכירה לישראלים אז אכן חובה להרשם במע"מ והמכירות חייבות במע"מ

29. מאת: dan

שלום, עבדתי כעוסק פטור עם עמותה בפרויקט מתמשך שהתחיל ב 2018 ונמשך ל 2019. את הכסף אני מקבל בשלבים. בסוף 2018 חציתי את התקרה ואני עוסק מורשה מחל מ 27 בינואר. העמותה מסרבת להוסיף את המעמ למחיר העסקה, האם אני יכול להפיק קבלה כעוסק פטור עם תאריך של ינואר 19 טרום מעברי למורשה ?

30. מאת: mento

תשובה: זה שהפכת לעוסק מורשה מה-27/01 אומר שרק מתאריך זה מותר לך לקזז תשומות אבל על הכנסותיך מרגע חצית התקרה עוד ב-2018 אתה חייב במע"מ כך שגם אם רשמת קבלה של עוסק פטור היא לא תהיה פטורה מתשלום המע"מ

31. מאת: עדי

הי, אני עוסק מורשה ועומד לחתום על הסכם פרילנסר למתן שרותי תוכן עם ערוץ טלביזיה זר שיש לו משרד בישראל. האם הכנסותי יהיו חייבות במעמ או שחל עליהם מעמ בשיעור אפס ?

32. מאת: mento

תשובה: באם שרותי התוכן קשורים לנכס בישראל, כלומר למשל הכנת תוכן על אתרים בישראל אזי יהיה חייב במע"מ

33. מאת: אורלי

הי, לעיתים אני מקבלת את התמורה בעת הוצאת חשבונית ואז אני מפיקה חשבונית מס-קבלה ולעיתים התמורה מגיעה מאוחר יותר ואז אני מפיקה חשבונית מס ואח"כ קבלה. זה יוצר מצב שאין רצף, למס בלבד ולמס-קבלה יש מספור שונה. האם זה תקין מבחינת החוק ?

34. מאת: mento

תשובה: קודם כל אם את עסק שעובד על בסיס מזומן אז את לא אמורה להפיק חשבונית מס לפני שקיבלת את התקבול ורשמת קבלה. לשאלתך בהחלט לכל סוג של מסמך יש מספור שונה ורצף התאריכים צריך להישמר רק באותו סוג של מסמך

35. מאת: אמיר

שלום רולנד, אני עוסק מורשה ומתלבט האם להכיר בהוצ' פחת של הרכב , מצד אחד זה מקטין את תשלום המס ומצד שני במכירה של הרכב עלול להיווצר תשלום מס בגלל רווח ממכירת הרכב. מה כדאי ? האם בכלל אפשר לא להכיר בהוצאות פחת ולהימנע מרווח במכירה ?

36. מאת: mento

תשובה: בדיקה כזו צריכה להיעשות בהתאם לנתוני העסק, שכן תלוי מה המס השולי ותלוי גם כמה ק"מ הרכב נוסע בשנה שכן הרווח הון של רכב מושפע מכמות הק"מ

37. מאת: nir

שלום שלום ואין שלום..... אני בשלבי הקמה של חנות מקוונת באמזון , הצפי הוא למעט הכנסות לקראת סוף השנה , הוצאות יש הרבה. מה מדווח עסק בשלבי הקמה למס הכנסה בסוף שנה ?

38. מאת: mento

תשובה: כל עסק חייב בהגשת דוח שנתי, כחלק מהדוח השנתי יהיה נספח רווח והפסד שבמקרה שלך יציג הפסד אותו ניתן יהיה לקזז כנגד הכנסות אחרות

39. מאת: עמירם

הי, אני עוסק מורשה, מחזור שנתי 200 אלף בתחום הגינון. העסקתי פרילנסר שהוא עוסק פטור ושילמתי לו את מה שסוכם. לאחר מכן בדקתי ומצאתי שלאיש אין אישור פטור מניכוי במקור וניהול ספרים. הייתי צריך לנכות לו במקור ? האם חלה עליי חובה לבצע בדיקה ולנכות ?

40. מאת: mento

תשובה: עוסק מורשה במחזור שרשמת אינו נכנס לתקנות ניכוי במקור משירותים ונכסים ולכן אינך חייב לבצע ניכוי  מס במקור בגין עבודות של קבלני משנה.

41. מאת: ליאורה

אני כרגע עוסק פטור ע"פ גובה ההכנסה. אני צופה כי במהלך החודשיים הקרובים אעבור את ה-100000 ש"ח . האם נכון כי מיד אצטרך להפוך לעוסק מורשה? עד עכשיו הסתדרתי מצוין עם כל הדיווחים. האם כעוסק מורשה אהיה חייבת מנהל חשבונות או שאוכל להסתדר בעצמי?

42. מאת: mento

תשובה: מומלץ מאוד לדאוג להפוך לעוסק מורשה בסמיכות למעבר תקרת העוסק הפטור וזאת על מנת שניתן יהיה לקזז תשומות מע"מ. כל דבר ניתן לעשות לבד ויחד עם זאת גם לעוסקים פטורים אנחנו לא ממליצים להתנהל לבד כי לרוב רק בדיעבד מבינים את הבעיות שנוצרו כשאין מייצג בתיק

43. מאת: אביבה

רונלד שלום, אני ובעלי נשואים אזרחית החלטנו להיפרד (עדין לא החלטנו אם רשמית או להישאר פרודים בהסכם), בכל מקרה הילדים יהיו במשמורת משותפת. איך יתחלקו נוקודות הזיכוי ? עד כה אני קיבלתי אותם. תודה מראש אביבה.

44. מאת: mento

תשובה: רוב נקודות הזיכוי אינם קשורות לתא המשפחתי אלא יש מה שמגיע לגבר ויש מה שמגיע לאישה וגירושין לא ישנו את המצב. יש חריג לגבי נקודות זיכוי מיוחדות כמו על ילד עם נכות.

45. מאת: אביבה

המשך לתשובתך: האם ניתן לבקש במשמורת משותפת שנקודות זיכוי יחולקו שווה בשווה בין ההורים ?

46. מאת: mento

תשובה: רק בהתייחס לנקודות זיכוי ששייכות לשני ההורים כמו נכות של ילד לא נקודות זיכוי ששייכות רק לאם או רק לאב. וגם לגבי כאלו כעת רשות המיסים אף מרחיקה לכת ונותנת כפל נקודות זיכוי כך שאף אחד לא ירגיש מקופח

47. מאת: יהב

הי,אני גר בשכירות ועובד מהבית. רו"ח שלי מסרב להכניס לדוח רבע מהשכ"ד מבלי שבעל הדירה יציג אישור ניכוי במקור. הסברתי לו שבפועל הרבה עוסקים מכירים ברבע ובפרקטיקה מס הכנסה לא עושה בעיות. הוא אומר שאם מס הכנסה יבדוק יכולים לעשות לו בעיות. אני צריך להחליף אותו ? הוא צודק ? . יהב.

48. מאת: mento

תשובה: יש לך רו"ח מצוין ששומר עליך היטב. לא ניתן להכיר בהוצאות שכר הדירה כאשר בחוזה שלך רשום למגורים בלבד. זה נכון שיש רו"ח שמתירים את ההוצאה ולעיתים אותם לקוחות מוציאים את עצמם אח"כ בדיונים יקרים מאוד שהרו"ח שנתן את אותה עצה בניגוד לעמדת מס הכנסה נהנה משכר טרחה גבוה ביצוג בדיון

49. מאת: מיקל

שלום, אני עוסק מורשה והוצאתי חשבונית מס כאשר הסכום הכולל הוא בסדר אך לא חישבתי נכון את החלוקה בין מע"מ להכנסה, כאשר סכום המע"מ הוא גדול ממה שצריך להיות וסכום ההכנסה הוא קטן ממה שצריך. איך מתקנים את הטעות?

50. מאת: mento

תשובה: באם המקור עדין אצלך אז יש לעשות על כל ה-3 העתקים קו על הסכום השגוי אך כך שניתן יהיה לקרוא ולרשום את הסכום הנכון. באם המקור לא אצלך, תקן רק בהעתקים ושלח צילום של התיקון ללקוח עם מכתב הסבר על הטעות ושמור אסמכתא כי מסרת לו זאת

51. מאת: avner

אני עוסק מורשה, הוצאתי חשבונית מס, אחרי חודש קיבלתי את הכסף והוצאתי קבלה. האם ברישומי הנהלת חשבונות חובה לרשום גם את הקבלה ?

52. מאת: mento

תשובה: אם אתה חייב בהנהלת חשבונות כפולה אז כמובן שיהיה רישום לקבלה, ואם אתה מנהל חד צידית אז על הקבלה להרשם בספר תקבולים ותשלומים אלא אם אתה מנהל חשבון בנק נפרד לעסק ומפקיד בו את כל תקבוליך בהתאם לסעיף 12(ח) להוראות ניהול ספרים הנותן פטור מניהול ספר תקבולים ותשלומים

53. מאת: avner

שלום, אני עצמאי עם הפסד גדול בעסק שנפתח השנה, אישתי שכירה. מצאתי שחישוב מאוחד עדיף על נפרד. 1.אם אבקש חישוב מאוחד ב-2019 אוכל לבקש ב-2020 חישוב נפרד ? 2. אם ביקשתי מאוחד ב-19 ולאחר הגשת הדוח אני רוצה לתקן לנפרד, זה אפשרי ?

54. מאת: mento

תשובה: אין בעיה להחליט בכל שנה האם יהיה חישוב נפרד או מאוחד והחלטה על שנה מסוימת לא תשפיע על שנה אחרת. לגבי תיקון החלטה זה כבר הרבה יותר מורכב מאחר ועמדת מס הכנסה היא להקשות מאוד על האופציה לתקן דוחות וצריכה להיות סיבה מאוד טובה לכך

55. מאת: avner

תודה רבה !! שאלת המשך: אישתי שכירה והרוויחה 250000 לי יש הפסד השנה בעסק 200000 ויש לנו תיק מניות שמומש והניב רווח של 40000. 1) האם ניתן בחישוב מאוחד לקזז הפסד מעסק שלי עם המשכורת שלה ? 2) האם ניתן בחישוב מאוחד לקזז הפסד מעסק שלי עם הרווחים ממניות ?

56. מאת: mento

תשובה: בחישוב מאוחד אתה יכול לקזז את ההפסד ממה שתרצה באותה שנת מס

57. מאת: avner

ממש תודה, שאלה המשך אחרונה.... אז יש לי הפסד של 200000 האם בחישוב המאוחד אני יכול להשתמש רק ב-120000 (שזה הסכום שממקסם את ההחזר) ו-80000 להעביר לשנה הבאה ?

58. מאת: mento

תשובה: לא, הפסד עסקי שניתן היה לקזזו ולא קיזזת אותו, לא ניתן להעבירו לשנה הבאה למעט מקרה של קיזוז מול הכנסות בשיעור מס קבוע ונמוך מ-15%

59. מאת: adi

אני עוסק מורשה בתחום ההוראה לא נשוי ומנהל משק בית משותף.זוגתי היא מנהלת משרד שלי ומוציאה לי חשבונית על שרותי משרד, אני הלקוח היחיד שלה. להבנתי יש תלות בהכנסות. מצד שני אנחנו לא נשואים ולא עונים להגדרת בן זוג כפי שמוזכר בסעיף 66, אנחנו בבעיה ?

60. מאת: mento

תשובה: מבחינת מס הכנסה אין שום בעיה. מבחינת ביטוח לאומי במקרה של דרישה שלה לגמלאות עלולים לבחון באופן מעמיק את עבודתה בפועל

61. מאת: adi

אתה חושב שאין בעיה עם מס הכנסה בגלל שהגדרת בן זוג לא חלה על מי שמנהל משק בית משותף ?

62. מאת: mento

תשובה: במס הכנסה תלות בהכנסות היא רק למי שנשוי, אין שום התייחסות לבני זוג שאינם נשואים לעניין תלות בהכנסות ולכל אחד יש תיק נפרד לגמרי במס הכנסה

63. מאת: פלנטון

רציתי לדעת אם אני מבין נכון אם במקרה בתקופת דיווח מסוימת יש לי רק הוצאות ששילמתי עליהם מע"מ ללא הכנסות שגביתי מע"מ (או שהכנסות המע"מ נמוכות מההוצאות ) האם זה נכון שאני מזדכה על ההפרש במע"מ?? תודה מראש

64. מאת: mento

תשובה: כן זה נכון, במקרה של דוח החזר ממע"מ כאשר מע"מ התשומות גדול יותר ממע"מ העסקאות, תקבל החזר לחשבון הבנק תוך 30 יום

65. מאת: נירה

הי בעסק פטור אנחנו בחודש 3 ושכחתי בטעות לדווח בחודש 12 על הכנסה מסוימת מה עלי לעשות?

66. מאת: mento

תשובה: יש לרשום את ההכנסה במועד הנכון ולהגיש דוחות מתקנים בהתאם

67. מאת: דוד

אני עוסק מורשה.אני שוכר יחידת דיור(דירת חדר) לצורך מגורים,מקבל חשבונית מס לשכ"ד.הדירה משמשת אותי גם לעבודה(עובד רק מהבית,כתוכניתן עצמאי.לא כמקום פגישות/לקוחות,אלא רק מקום פיזי שבו בפועל עובד).מה החלק המוכר לצורך מס הכנסה מע"מ?והאם יש הבדל בדירת 2 חדרים, שחדר אחד משמש לעבודה?

68. מאת: mento

תשובה: זה תלוי מה כתוב לך בחוזה, האם כתוב שזאת השכרה למגורים בלבד או שכתוב שזה גם לעסק. אם זה רק למגורים לא ניתן להכיר בשכר הדירה

69. מאת: ארביד

הי, כיום אני מקבל דמי אבטלה. אני מתעד לפתוח עוסק מורשה ולהיות עצמאי. האם ברגע שאני פותח עוסק מורשה, אפסיק לקבל דמי אבטלה? או רק שאתחיל להוציא חשבוניות? תודה

70. מאת: mento

תשובה: מרגע שתפתח עוסק מורשה יקזזו לך מהאבטלה את הכנסתך נטו בעוסק המורשה לאחר קיזוז הוצאות. חישוב הכנסתך מתבצע על ידי חלוקת ההכנסה במספר החודשים בהם העוסק מורשה היה פתוח באותה שנה. כך שאין חשיבות אם תרשום חשבונית בספטמבר או בדצמבר, סה"כ ההכנסות יחולקו לפי ממוצע חודשי מרגע פתיחת המעמד כעוסק מורשה

71. מאת: שרה

שלום רב, יש לי שאלה, אם אני משלמת היום אגרה לתשלום שהתוקף שלה הוא לשנת 2022. האם ההוצאה נרשמת השנה או שהיא מיוחסת לשנה הבאה?

72. מאת: mento

תשובה: אם את עובדת על בסיס מזומן אז ברגע התשלום ההוצאה נרשמת

73. מאת: יצחק

יש עסק שמרויח כ-100,000 ש"ח בחודש, מה המיסים ב-חברה ? ומה המיסים ב-עוסק מורשה? תודה רבה.

74. מאת: mento

תשובה: לא ניתן להרחיב בתשובה קצרה על כל ההבדלים, בגדול בעוסק מורשה יש מדרגות מס, ובחברה יש קודם מס חברות ועל היתרה אם מושכים יש מס על הדיבידנד. בשניהם בסכומים שתיארת יהיה גם מס ייסף. חברה מקימים רק כאשר יש יתרון להשארת הכסף בחברה אחרת זה סתם בזבוז עלויות והתעסקות. וגם אם מקים חברה עדין מומלץ לשלב עם עוסק מורשה